ANASAYFA >KAHVE FALI

Kahve Falı

Kahve falı hakkında genel bilgi

Bin yıllık bir tarihe sahip olan kahve falı son derece yaygın bir fal biçimidir. Bunun en etken sebebi kahve kültürünün içimize işlemiş olmasıdır. Herkesin evinde bulunan severek içtiği bu içecek ayni zamanda bir keyif verici, hoş zamanları paylaştığımız, kimi zamanda gelecekten haber veren bir araç olmuştur. Yaygın olmasının bir diğer sebebi, sembolleri yorumlamak diğer fallara göre çok daha kolay ve eğlencelidir.

Kahve falının doğru çıkma oranı nedir? Diye sorulacak olursa, bu tamamiyle  yorumcuya bağlı bir faktördür. İyi bir yorumcunun bilme nispeti % 90 olabilir.

Bu konu ile ilgili aklıma gelen bir örneği sizlerle paylaşmak isterim. Bu olay benim kendimin yaşadığı bir olaydır ve %100 doğrudur.

Kahve nasıl pişirilmeli ve nasıl yapılmalı?

Çok kısık ateşte,orta şekerli  veya az şekerli tavsiye edilir. Her fincan için bir kahve kaşığı kahve ve 1 ufak kesme şeker az şekerli için . Orta şekerli için 1 tam kesme şeker Orta şekerli ve az şekerli en iyi fal çıkmasını sağlamak için
Bakır cezvede yapılması tavsiye edilir.

KAHVE FALINA BAKMADAN ÖNCE YAPILACAK EGZERSİZ ÇALIŞMALARI

Kahve falına bakmadan önce muhakkak giysiler son derece bol olmalı sıkı giysiler konsantrasyonu zayıflatır.

Fala bakmadan önce muhakkak duş yapmalı bedeni ve ruhu   her türlü negatif enerjiden temizlemek gerekir.

Eğer mümkünse sahile gidip denizden gelen iyotlu havayı bol bol koklayarak ciğerlerine çekmeli.

Bu türde yapılan hareketler, hem motivasyonu artırır ve hem de fiziksel bedenle ruhsal beden arasındaki iletişimi artırır.

Bazı kitaplarda deniz deki dalgalara bakın,bulutlara bakın  orada bir şeyleri görmeye çalışın deseler de bunlar motivasyonu yoğunlaştıracak çok faydalı şeyler değildir. Zira bizim bu kitabımızda  özellikle sembollere yönelik  fala bakacağınız için sadece şekillerin ne olduğunu yakalamaya çalışın .

Hissederek fala bakmak istiyorsanız duyu organlarınızı tek tek çalıştırmanız gerekir.

İlk önce görme duyunuzu geliştirmek için yapacağınız işlem gözlerinizi 5 saniyede bir kırpın gök yüzüne bakın ve daha sonra yere toprağa daha doğrusu yeşilliğe bakın . Gökyüzünün açık maviliği ve yerdeki yeşilliği görmek görme duyunuzu çok geliştirecektir.

Daha sonra tat alma duyunuzu geliştirin. Bir bardak su önünüze koyup ilk önce tatlı bir yudum su daha sonra ekşi bir yudum su  arkasından acı arkasından bir yudum su arkasından tuzlu  ve bunu 3 kez tekrarlayın.

Dokunma duyunuzu geliştirmek için de önünüze  6-7 çeşit metal ve yumuşak şeyler koyun gözleriniz kapalı olarak dokunarak ne olduğunu bulmaya çalışın.

Duyma organınızı geliştirmek için de ilk önce enstrümantal müzik dinleyerek aletleri keşfetmeye çalışın. Daha sonra radyo veya TV karşısına geçin en düşük ve en yüksek seviyelerdeki sesleri algılamaya çalışın. İlk önce çok yüksek sesten en alçak zor duyulabilecek sesleri duymaya çalışın bu işlemi yaparken oda da başka seslerin olmamasına dikkat edin.

Koklama duyunuzu da geliştirmek için önünüze bitki çeşitlerinden bir düzine kadar koyun ve bunları koklayarak hangisi olduğunu bulmaya çalışın.

     

Bu 5 duyumuzu harekete geçirme işlemi bittikten sonra 6 duyumuzu harekete geçirmeye çalışmak için gözlerinizi bağlıyarak evin içinde 30 dakika kadar dolaşın bu ara buzdolabına gidip su içebilirsiniz. TV ve radyo dinleyebilirsiniz. Duyularınıza göre hayal etmeye çalışın ve tüm duyularınızı kullanmaya çalışın. Bu eğitimleri yaptıktan sonra bir yakınınıza arkanız dönükken bir şeyler almasını söyleyin ve bunu bulun ama ilk önce onun önüne 3 adet cisim koyarak başlarsanız daha iyi netice alırsınız. Bunun adetlerini yavaş yavaş daha çok artırabilirsiniz. Dolayısiyle 6. hislerinizi en yüksek seviyeye getirebilirsiniz.

TABAK VE FİNCANA UYGULAMA

Kahvenin yapıldığı fincan düz olmalı ve mümkünse üzerinde motif vs olmamalı. Kesinlikle porselen olmalı naylon veya cam fincan da kesinlikle fal bakılmaz. Fincanın büyüklüğü de orta büyüklükte ve beyaz olması gerekmektedir.

     Bu uygulamayı yaparken çok dikkatli olmak lazım. Birincisi kahve içildikten sonra çok  itinalı şekilde saat yönüne doğru çevirmek gerekir. Sebebi de: saat yönü enerji dengelemesinde pozitif olduğundan bu yöne doğru çevrilirse muhakkak pozitif çıkar. Ayrıca kahvenin telvesinin tüm fincan içine bulaşması gerekir. Hatta son yudumları içerken muhakkak karıştırarak içmek son derece uygundur.  Kapatırken içe doğru kapatılırsa iç dünya ile ilgili yorum yapılır. Dışarı doğru kapatılırsa da dış a dönük yorum yapılır.

     Başlangıcı çok eskilere dayanan  bir adetimizden söz etmek istiyorum. Bu adet osmanlı zamanında da aynen sürdürülmüştür. Buna göre kahve içilip kapatıldıktan sonra fincanın üzerine bir altın para konurdu fala bakan kişi sağ eli ile fincanı kavrama hareketi yaparak altını fincanla birlikte eline alırdı. Fal bakıldıktan sonrada altın o kişinin olurdu.  Bugünde buna benzer bir uygulama vardır. Fakat amacı farklıdır. Şöyle ki, kahve içilip kapatıldıktan sonra üzerine bir altın yüzük konulur. Sebebi hem kahvenin çabuk soğumasını sağlamak, hem de kendinden bir parça olan yüzüğünün enerjisi ile telvelerin şekillenmesine katkıda bulunmaktır.
Fincan bazı durumlarda tabağa sıkıca yapışabilir,  kolayca ayrılmayabilir ve hatta çok zor ayrıldığı durumlar bile olabilir böyle bir durum söz konusu olduğu zaman, kahveyi kapatan kişinin niyeti tutmuş demektir ve niyeti her ne ise olacak anlamı taşır.

     Fal bakan kişi ilk önce saat yönüne doğru fincanı çeviri. Daha sonra ilk önce ortasına doğru göz atar ve daha sonra yukarı doğru çıkarak  şekilleri benzetmeye çalışır. Tabii bu arada falına baktığı kişiyi tam karşısına oturtması gerekir. Zira çok yakın oturdukları zaman onun enerjisi ile birleşerek çok iyi bir rütüel bir şekil yaratıp. Hissederek yorum yapabilir.

      Hissederek yapılan yorumların çok iyi netice verdiği bir gerçektir. Yalnız bakan kişinin çok dikkat etmesi gerekir..
Falına bakılacak kişinin kader çizgisini değiştirecek şekilde kehanette bulunmak, gelecekten haber vermek dinimizce yasaklanmıştır. Fal bakan kişi bunu her zaman göz önünde bulundurmalı ve bu sorumluluğu taşıyabilecek nitelikte olmalıdır. Çünkü gelecek yalnızca Allah'ın bileceği bir şeydir.  Bunun içindir ki bakılan fal kesinlikle pozitif olmalı, insanlara gelecek için umut vermeli, insanlar arasında düşmanlık, şüphe tohumları atmamalıdır tam tersine kişinin çevresine sevgi ve saygı duymasını telkin edecek şekilde bakılmalıdır.
Fincanın ağza yakın bölümünün hane içi olduğu tam karşısının da hane dışı olduğu düşünülerek fal bakılır. Kulp tarafından fal okunmaya başlar ve saat yönüne doğru fincan döndürülür.

     Tabak bölümü ise dörde bölünerek anlatılır. Bazı memleketlerde tabağa hiç bakılmaz . Tabağa bakılırken iyice süzdürülmesi lazımdır.